www.eneshediyelik.com çeşitli el sanatlarını , Osmanlı Motiflerini , hediyelik eşya tasarımlarını aynı çatı altında üreten yepyeni bir e-ticaret platformudur. Tüm ürünlerimiz kendi imalathanemizde imal edilmekte olup en başından sonuna kadar siz değerli müşterilerimiz için özenle çalışılmıştır.

 İade ve değişim olanaklarıyla %100 güvenli alışveriş ortamı sunan eneshediyelik.com’da üye olma zorunluluğu olmadan tüm ürünlere göz atabilir, üye olarak en güncel tasarımları yakından takip edebilirsiniz. Şimdi yepyeni bir sanat anlayışı www.eneshediyelik.com'da 

Sedef işçiliği, 'oyma' ve 'kakma' usulü ile yapılır. Önce, ağaca, işlenecek motif çizilir.Keski adı verilen çelik uç ile, bu motifin çevresi keskilenerek açılan kanala tel yatırılır ve çekiç kullanılarak küçük darbelerle tel ağaca gömülür. 

Aynı keski ile, çizilen motifin içi oyulur ve bu içi oyulmuş motifin şekline uygun olarak, sedef, iki parmak arasında sıkıca kavranarak, zımpara taşında şekillendirilir ve motifin içine, beyaz tutkal ve ağaç tozundan yapılmış macun ile yapıştırılır. Sedef yerleştirilmiş parça en az iki saat kurumaya bırakıldıktan sonra, ince eğe ve zımpara ile silinerek, pürüzsüz bir satıh elde edildikten sonra, ispirto içinde eritilmiş gomalak cila ile parlatılır.

Gomalak cilanın, sıkıştırılmış pamuk yumağına damlatılması ve hızlı, dairesel ritmik hareketle parça üzerinde cila kuruyana kadar cilalamanın devam ettirilmesi gerekir. Eğer, açık renk olan genç ceviz ağacı seçilmiş ve renginin koyulaştırılması isteniyorsa, ciladan önce, yapılmış parçaya asidi alınmış zeytinyağı sürülerek, güneşte bırakılır, kuruduktan sonra cila sürülür.

Sedef kakmacılıkta, genellikle, Selçuklu ve Osmanlı döneminde işlenen motiflere rastlanmakta olup, motiflerde geometrik desenler, çiçek, yaprak gibi doğadan alınmış natürel desenler ile, Rumi, barok ve arap etkisi bulunmaktadır.

ADRES:Boyacı Mah. Zincirli Bedesten  NO:59 Şahinbey / GAZİANTEP - ENES SEDEFCİLİK

HAYRİ ALBAK