WWW.ENESHEDİYELİK.COM ÇEŞİTLİ EL SANATLARINI , OSMANLI MOTİFLERİNİ , HEDİYELİK EŞYA TASARIMLARINI AYNI ÇATI ALTINDA ÜRETEN YEPYENİ BİR E-TİCARET PLATFORMUDUR. TÜM ÜRÜNLERİMİZ KENDİ İMALATHANEMİZDE İMAL EDİLMEKTE OLUP EN BAŞINDAN SONUNA KADAR SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZ İÇİN ÖZENLE ÇALIŞILMIŞTIR.

 İADE VE DEĞİŞİM OLANAKLARIYLA %100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ ORTAMI SUNAN ENESHEDİYELİK.COM’DA ÜYE OLMA ZORUNLULUĞU OLMADAN TÜM ÜRÜNLERE GÖZ ATABİLİR, ÜYE OLARAK EN GÜNCEL TASARIMLARI YAKINDAN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ. ŞİMDİ YEPYENİ BİR SANAT ANLAYIŞI WWW.ENESHEDİYELİK.COM'DA 

Sedef işçiliği, 'oyma' ve 'kakma' usulü ile yapılır. Önce, ağaca, işlenecek motif çizilir.Keski adı verilen çelik uç ile, bu motifin çevresi keskilenerek açılan kanala tel yatırılır ve çekiç kullanılarak küçük darbelerle tel ağaca gömülür. 

Aynı keski ile, çizilen motifin içi oyulur ve bu içi oyulmuş motifin şekline uygun olarak, sedef, iki parmak arasında sıkıca kavranarak, zımpara taşında şekillendirilir ve motifin içine, beyaz tutkal ve ağaç tozundan yapılmış macun ile yapıştırılır. Sedef yerleştirilmiş parça en az iki saat kurumaya bırakıldıktan sonra, ince eğe ve zımpara ile silinerek, pürüzsüz bir satıh elde edildikten sonra, ispirto içinde eritilmiş gomalak cila ile parlatılır.

Gomalak cilanın, sıkıştırılmış pamuk yumağına damlatılması ve hızlı, dairesel ritmik hareketle parça üzerinde cila kuruyana kadar cilalamanın devam ettirilmesi gerekir. Eğer, açık renk olan genç ceviz ağacı seçilmiş ve renginin koyulaştırılması isteniyorsa, ciladan önce, yapılmış parçaya asidi alınmış zeytinyağı sürülerek, güneşte bırakılır, kuruduktan sonra cila sürülür.

Sedef kakmacılıkta, genellikle, Selçuklu ve Osmanlı döneminde işlenen motiflere rastlanmakta olup, motiflerde geometrik desenler, çiçek, yaprak gibi doğadan alınmış natürel desenler ile, Rumi, barok ve arap etkisi bulunmaktadır.

ADRES:Boyacı Mah. Zincirli Bedesten  NO:59 Şahinbey / GAZİANTEP - ENES SEDEFCİLİK

HAYRİ ALBAK

 

Bu sitede, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Detaylar için tıklayınız Çerez ve Gizlilik politikasını okuyunuz.